| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 6796ebb2cb66b316a07998cdcd69b1c486b8579e |
| benchmarks-commit | 34397ba136b4e4ef93d41b62f7eff2fd600dbaf8 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ee7bfbdbcc75c17c9f6f357f7950cfae0d63811c |
| experiment-commit-time | 2025-06-10T03:33:27Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-06-10T03:39:47.961009933Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20250610.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20250610.10/0 |
| upload-time | 2025-06-10T09:07:27Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 43.5µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 44.1µs ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 34.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 42.6µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 46.6µs ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 34.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 40.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 6.40GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.47GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.46GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 6.35GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.54GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.59GB ± 3% |
| [Geomean] | 5.27GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.11GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 9.81GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.17GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.04GB ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 9.69GB ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.25GB ±15% |
| [Geomean] | 7.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 12.9GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 12.6GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.64GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 12.8GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 12.5GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.94GB ±11% |
| [Geomean] | 10.8GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 181M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 387M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 25.8M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 157M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 474M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 22.7M ±32% |
| [Geomean] | 120M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 16.1G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 18.7G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.94G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 16.2G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 23.9G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.89G ± 7% |
| [Geomean] | 10.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.71M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.48M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.73M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 100M ±235% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30M ± 4% |
| [Geomean] | 3.66M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 451M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.55M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 455M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 713M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.41M ± 3% |
| [Geomean] | 113M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.25G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 10.7G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 820M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.57G ±140% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 11.4G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 513M ±162% |
| [Geomean] | 2.58G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 23.0k ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 11.6k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.43k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 23.6k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 10.9k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.44k ± 2% |
| [Geomean] | 7.22k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.38M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 697k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 86.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.42M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 651k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 86.4k ± 2% |
| [Geomean] | 433k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 25.3M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 20.6M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 29.2M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 18.7M ± 7% |
| [Geomean] | 23.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 15.3G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.86G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 16.8G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.89G ± 7% |
| [Geomean] | 6.79G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 15.8M ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 16.9M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 2.21M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 476M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 758M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 483M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 455M ±129% |
| [Geomean] | 531M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 11.5k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 27.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 10.8k ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 27.4k ± 2% |
| [Geomean] | 17.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 689k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.63M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 646k ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.64M ± 2% |
| [Geomean] | 1.05M |