| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 6796ebb2cb66b316a07998cdcd69b1c486b8579e |
| benchmarks-commit | dde2d6bd49fd6acf581889a5a6c2d11694c7be24 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 816199e421f743324e9c1c82bda22d1d0f53845c |
| experiment-commit-time | 2025-06-16T22:16:29Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-06-16T22:22:50.384460051Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20250617.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20250617.2/0 |
| upload-time | 2025-06-17T03:48:32Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.33GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.19GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.71GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.63GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.58GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.29GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.77GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.39GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.64GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.25GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 24.3M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 10.8M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.73M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 23.8M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 11.7M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.85M ±38% |
| [Geomean] | 12.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.13G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.52G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.26G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.32G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.89G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.34G ±41% |
| [Geomean] | 2.25G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 3.88M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.05M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.26M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 3.52M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.15M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.28M ±13% |
| [Geomean] | 2.94M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 15.4M ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 10.3M ±166% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.95M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 12.6M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 9.56M ±164% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.22M ±43% |
| [Geomean] | 9.44M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 243M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 161M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 16.3M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 237M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 167M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 21.7M ±151% |
| [Geomean] | 90.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.07M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.80M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.74M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.77M ±41% |
| [Geomean] | 4.08M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.45G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.24G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.77G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.32G ±43% |
| [Geomean] | 1.43G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 440k ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 355k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 650k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.24M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 733k ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 533k ±31% |
| [Geomean] | 749k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 879k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |