| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2025-07-02T19:18:41.743971284Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20250703.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20250703.4/0 |
| upload-time | 2025-07-03T02:04:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.2µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 85.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.50GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.79GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.74GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.91GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.45GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.72GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 435M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 563M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 294M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 431M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 565M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ±15% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.90G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.5G ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.11G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ±16% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 373M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 214M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 388M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 218M ±15% |
| [Geomean] | 306M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 446M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 782M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 455M ±25% |
| [Geomean] | 723M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.13G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.32G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.58G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.68G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.64G ±93% |
| [Geomean] | 4.01G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.8k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 682k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 706k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 2% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 3% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.3G ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.9G ±55% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 191M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±14% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 322M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 334M ± 6% |
| [Geomean] | 328M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 902M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50G ±123% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.61G ±159% |
| [Geomean] | 1.23G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 712k |