| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 6e676ab2b809d46623acb5988248d95d1eb7939c |
| benchmarks-commit | f5a05f6f06c5fa3abdac516a02e0cdf6a923aca5 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b09068041a20ed3cd44685a1d7f4dccbabfc2e94 |
| experiment-commit-time | 2025-09-02T22:17:38Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-09-02T22:24:11.560951386Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20250903.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20250903.7/0 |
| upload-time | 2025-09-03T03:41:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.27GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.25GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.37GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.37GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.41GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.22GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.3M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.90M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.22M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.0M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.93M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.65M ±26% |
| [Geomean] | 10.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.17G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.27G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.17G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.43G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.07G ±37% |
| [Geomean] | 1.97G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.53M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.10M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.53M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.13M ± 6% |
| [Geomean] | 1.57M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 107M ±127% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.11M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 70.8M ±232% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.12M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.10M ± 0% |
| [Geomean] | 8.29M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 65.4M ±246% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 11.2M ±171% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 54.9M ±267% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.74M ±64% |
| [Geomean] | 48.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.19M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.87M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.63M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.16M ±40% |
| [Geomean] | 3.45M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.22G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.38G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.07G ±38% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 630k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.17M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 630k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.36M ±179% |
| [Geomean] | 891k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |