| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 8cf7a0b4c956aad5a8b98efde8ea6b7cde173902 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:38:57Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-05T21:03:21.55914095Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.13/0 |
| upload-time | 2025-11-06T02:21:19Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.03GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.32GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.45GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.12GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.47GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.44GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.5M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.83M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.92M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.1M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.10M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.04M ±23% |
| [Geomean] | 9.09M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.02G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.38G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.89G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.28G ±26% |
| [Geomean] | 1.94G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.64M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.73M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.68M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.30M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.33M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 7.36M ±199% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.37M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.34M ± 2% |
| [Geomean] | 3.58M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 236M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 60.0M ±180% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 8.86M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 237M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 54.3M ±147% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 25.9M ±151% |
| [Geomean] | 58.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.52k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 511k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.47M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.35M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.11M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.05M ±28% |
| [Geomean] | 3.48M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.33G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.02G ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.27G ±27% |
| [Geomean] | 1.19G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03M ±142% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.96M ±326% |
| [Geomean] | 1.02M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |