| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 8e10ef451a1b6a1e8861ced1154e1c3265bfa01b |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 0259df17feb288f1e24517516939b67876c2627b |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T19:01:51Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-05T19:09:53.298120448Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.14/0 |
| upload-time | 2025-11-06T02:21:49Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.3µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.82GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.18GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.85GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.35GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.70GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.84GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.35GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.99GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.38GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.43GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.79GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 580M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 288M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 570M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 283M ±19% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.78G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.7G ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.78G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.9G ±38% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 184M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 337M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±33% |
| [Geomean] | 288M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 792M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 447M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 790M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 414M ±21% |
| [Geomean] | 715M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.23G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.75G ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.38G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.36G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.06G ±137% |
| [Geomean] | 4.52G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 664k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 672k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.9k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 228M ± 4% |
| [Geomean] | 187M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.4G ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.6G ±84% |
| [Geomean] | 16.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 111M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 155M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 118M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 163M ±41% |
| [Geomean] | 135M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 295M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 310M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 307M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 307M ±15% |
| [Geomean] | 305M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 865M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.56G ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 828M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.59G ±119% |
| [Geomean] | 1.31G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 3% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 3% |
| [Geomean] | 721k |