| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 2dd7e94e163f172472273b81846e6e3add412bc6 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:36:38Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-05T21:25:23.182859112Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.16/0 |
| upload-time | 2025-11-06T03:05:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.23GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.03GB ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.87GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.22GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.08GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.22GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.46GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.66GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.13GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 47.9M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 11.2M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 50.1M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.55M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.39M ±22% |
| [Geomean] | 10.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.70G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.68G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.35G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.50G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 39.3M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.28G ±31% |
| [Geomean] | 1.24G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.6M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.32M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.2M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 21.4M ±194% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.45M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 113M ±108% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.84M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46M ± 6% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 371M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 205M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.00M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 257M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.80M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.40M ±55% |
| [Geomean] | 35.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 15.0k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.69M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 900k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 511k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.35M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.63M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.50M ±34% |
| [Geomean] | 2.17M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.95G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.34G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 23.7M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.33G ±36% |
| [Geomean] | 537M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 630k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 474k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.91M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 733k ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 900k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.00M ±140% |
| [Geomean] | 1.06M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 15.0k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 900k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |