| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 8cf7a0b4c956aad5a8b98efde8ea6b7cde173902 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:38:57Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-05T23:10:01.492310995Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.19/0 |
| upload-time | 2025-11-06T04:40:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.08GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.03GB ±38% |
| [Geomean] | 3.64GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.36GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.98GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.34GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.70GB ±40% |
| [Geomean] | 5.06GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.93GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.40GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.72GB ±19% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 217M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.7M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 218M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.7M ±108% |
| [Geomean] | 84.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.48G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 843M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.69G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 667M ±182% |
| [Geomean] | 3.71G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.06M ± 2% |
| [Geomean] | 45.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.9M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 56.2M ±94% |
| [Geomean] | 197M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.49G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.37G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 111M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.68G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 93.3M ±89% |
| [Geomean] | 708M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.57k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 790k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 796k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.94M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.20M ±171% |
| [Geomean] | 30.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 825M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 654M ±187% |
| [Geomean] | 3.00G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.5M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.48M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 44.7M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 35.4M ±149% |
| [Geomean] | 88.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 961M ±165% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.3M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 667M ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.4M ±118% |
| [Geomean] | 243M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 789k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 794k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |