| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 28f1ad5782d80a0a3f95b004c6a822003fd0b1a1 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:36:35Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T00:43:49.103275838Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.21/0 |
| upload-time | 2025-11-06T06:24:08Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.25GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.02GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.30GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.21GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.31GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.17GB ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.16GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.13GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.57GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.55GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.58GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.38GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.51GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.51GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.8M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 10.8M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.45M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.3M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 9.14M ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.16M ±66% |
| [Geomean] | 15.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.64G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.60G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.44G ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.74G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.04G ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.41G ±33% |
| [Geomean] | 2.19G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.75M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.76M ± 3% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 188M ±114% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 12.5M ±301% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.45M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 161M ±77% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 20.3M ±210% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 18.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 385M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 183M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.99M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 346M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 157M ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.02M ±17% |
| [Geomean] | 62.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.3k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.87M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.89M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.59M ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.78M ±30% |
| [Geomean] | 3.48M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.58G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.45G ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 876M ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.41G ±33% |
| [Geomean] | 1.30G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 580k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 486k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.70M ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 867k ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.94M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 811k ±60% |
| [Geomean] | 1.23M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |