| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 8111104a2120e14ef068b9cfbda91965473ab345 |
| experiment-commit-time | 2025-11-06T00:43:22Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T01:12:28.244307088Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.22/0 |
| upload-time | 2025-11-06T06:49:32Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.90GB ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.01GB ±42% |
| [Geomean] | 3.57GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.17GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.18GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ±35% |
| [Geomean] | 5.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.96GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.00GB ±23% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 235M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 254M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.6M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 235M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 250M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.1M ±78% |
| [Geomean] | 104M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.38G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.00G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.75G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17G ±88% |
| [Geomean] | 4.38G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 204M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.89M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 200M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90M ± 3% |
| [Geomean] | 46.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 380M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 389M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 85.8M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 374M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 86.2M ±65% |
| [Geomean] | 232M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.53G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.68G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 146M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.61G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.00G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 149M ±52% |
| [Geomean] | 1.00G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.22k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 731k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.25M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 734k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 434k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.2M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.8M ±100% |
| [Geomean] | 43.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.5G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 995M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19G ±82% |
| [Geomean] | 3.82G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 91.6M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 115M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.54M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 207M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.3M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 218M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.5M ±79% |
| [Geomean] | 118M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 930M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 122M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 531M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 127M ±65% |
| [Geomean] | 296M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 728k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 732k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.11M |