| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 3ae9e950021d79134146a751531f151a1f02d9bd |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:36:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T12:07:12.724916599Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.44/0 |
| upload-time | 2025-11-06T17:49:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.9µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.27GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.25GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.34GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.11GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.32GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.92GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.41GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.16GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.65GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.0GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.69GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.62GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.6M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 12.1M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.19M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 54.6M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 9.42M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.24M ±52% |
| [Geomean] | 15.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.53G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.72G ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.39G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.46G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.42G ±42% |
| [Geomean] | 2.32G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.1M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.83M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.5M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.34M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.72M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 150M ±90% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 42.4M ±167% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 149M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 16.5M ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.54M ± 2% |
| [Geomean] | 21.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 367M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 172M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.30M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 262M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 153M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.30M ± 5% |
| [Geomean] | 60.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.47M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.74M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.67M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.85M ±32% |
| [Geomean] | 3.92M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.63G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.38G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.31G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.42G ±42% |
| [Geomean] | 1.43G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 633k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 640k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 505k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.91M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 833k ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.82M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 788k ±40% |
| [Geomean] | 1.23M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |