| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 48c7fa13c63761c8b52cbfac1f9eab062d475c0c |
| experiment-commit-time | 2025-11-06T13:00:27Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T14:28:24.496861563Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.49 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.49/0 |
| upload-time | 2025-11-06T20:09:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.10GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.96GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.25GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.08GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.11GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.09GB ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.93GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.47GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.29GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.10GB ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.52GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.44GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.0M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 9.07M ±129% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.64M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.1M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.99M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.55M ±32% |
| [Geomean] | 13.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.73G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.42G ±164% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.30G ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.61G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 860M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.33G ±21% |
| [Geomean] | 2.02G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.8M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.60M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 212M ±121% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.62M ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 173M ±85% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.55M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 13.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 407M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 150M ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.50M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 380M ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 146M ±129% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.28M ±10% |
| [Geomean] | 63.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.45M ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.64M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.51M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.53M ±22% |
| [Geomean] | 3.25M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.29G ±180% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.30G ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 841M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.32G ±17% |
| [Geomean] | 1.17G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 590k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 477k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.68M ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 978k ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.14M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 867k ±38% |
| [Geomean] | 1.13M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |