| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | a494a26bc2d0ad52e0e265c2a1b9a3a964118699 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:30:31Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T14:30:43.083199275Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.50 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.50/0 |
| upload-time | 2025-11-06T20:10:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.28GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.86GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.02GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.96GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.35GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.18GB ±10% |
| [Geomean] | 4.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 9.91GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.35GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.61GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.62GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 55.5M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 13.2M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.22M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 49.8M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 11.9M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.68M ±27% |
| [Geomean] | 15.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.02G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.36G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.57G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.72G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.44G ±30% |
| [Geomean] | 2.45G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.35M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.3M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.31M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 161M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 15.1M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 132M ±116% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0M ±184% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46M ± 2% |
| [Geomean] | 20.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 262M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 263M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.08M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 251M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 185M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.98M ±13% |
| [Geomean] | 61.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.93M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.97M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.84M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.89M ±29% |
| [Geomean] | 4.14M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.88G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.36G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.68G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.44G ±30% |
| [Geomean] | 1.58G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 630k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 622k ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 500k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.39M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 762k ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.84M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 712k ±12% |
| [Geomean] | 1.24M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 878k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.21M |