| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a494a26bc2d0ad52e0e265c2a1b9a3a964118699 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:30:31Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T15:08:37.954153172Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.51 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.51/0 |
| upload-time | 2025-11-06T20:26:56Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.31GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.47GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.15GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.34GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.37GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.43GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 34.7M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.90M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.21M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.4M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.61M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.89M ± 9% |
| [Geomean] | 10.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.25G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.87G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.22G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.16G ±13% |
| [Geomean] | 1.89G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.76M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.47M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.73M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.46M ± 2% |
| [Geomean] | 1.80M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 115M ±105% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.63M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.24M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.52M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.65M ± 7% |
| [Geomean] | 6.06M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 243M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 75.1M ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 19.3M ±161% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 232M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 63.4M ±165% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 29.2M ±94% |
| [Geomean] | 73.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 0% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 889k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 0% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.21M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.34M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.23M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.11M ±48% |
| [Geomean] | 3.46M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.02G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.22G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.13G ±14% |
| [Geomean] | 1.14G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 620k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 878k ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.39M ±166% |
| [Geomean] | 821k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |