| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c7ccbddf22884f54885fd23143d1b2087ab6e53c |
| experiment-commit-time | 2025-11-04T20:46:15Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T09:15:10.108361156Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251107.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.31/0 |
| upload-time | 2025-11-07T16:01:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.2µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.2µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.73GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.67GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.40GB ±13% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.85GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.81GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.12GB ±11% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 575M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 268M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 559M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ±11% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.78G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.0G ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.56G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.0G ±94% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 396M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 191M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 212M ±33% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 839M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 386M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 829M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 973M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 436M ±23% |
| [Geomean] | 700M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.74G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.42G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.75G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.34G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.52G ±81% |
| [Geomean] | 3.90G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 674k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 666k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.6k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 3% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.4G ±81% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 169M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 189M ±40% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 316M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ±18% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 787M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.86G ±145% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.60G ±185% |
| [Geomean] | 1.24G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 715k |