| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 75b2bb1d1a62e69763aea6761b5be4b9c69e0214 |
| experiment-commit-time | 2025-11-04T20:41:19Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T10:41:44.870371676Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251107.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.35/0 |
| upload-time | 2025-11-07T17:29:18Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.4µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.3µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.4µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.50GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.42GB ±10% |
| [Geomean] | 5.70GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.18GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.39GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.18GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 556M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 274M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 433M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ±13% |
| [Geomean] | 411M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.65G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.9G ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.19G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.0G ±63% |
| [Geomean] | 10.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 358M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±33% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 779M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 409M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 751M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.20G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 440M ±22% |
| [Geomean] | 709M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.01G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.45G ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.01G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.76G ±94% |
| [Geomean] | 4.01G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 1% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 680k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 681k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3k ± 1% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 4% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.81G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8G ±74% |
| [Geomean] | 14.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 174M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 116M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 187M ±35% |
| [Geomean] | 149M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ± 8% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 936M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.42G ±136% |
| [Geomean] | 1.19G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 1% |
| [Geomean] | 709k |