| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c5559344acf76c6ddbbb6f222354a2dd88e0abba |
| experiment-commit-time | 2025-11-03T17:56:37Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T12:39:29.49015711Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251107.37 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.37/0 |
| upload-time | 2025-11-07T17:57:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.33GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.11GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.43GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 22.4M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.24M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.11M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 22.4M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.17M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.13M ±31% |
| [Geomean] | 10.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.18G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.28G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.03G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.22G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ±25% |
| [Geomean] | 1.93G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.46M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.57M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.84M ± 2% |
| [Geomean] | 2.23M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 6.33M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.91M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.07M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 7.38M ±84% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.22M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.14M ± 2% |
| [Geomean] | 4.41M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 240M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 70.9M ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 63.3M ±191% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 228M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 83.7M ±171% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 35.1M ±151% |
| [Geomean] | 94.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.27M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.37M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.17M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.59M ±47% |
| [Geomean] | 3.57M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.22G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.11G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.17G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.58M ±198% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 640k ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 820k ±95% |
| [Geomean] | 839k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |