| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | dd839f1d0037931395316ab13aefd3941aa959e8 |
| experiment-commit-time | 2025-11-04T19:43:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T11:45:58.515059653Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251107.38 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.38/0 |
| upload-time | 2025-11-07T18:32:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.9µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.7µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.54GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.51GB ±11% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.76GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.24GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 567M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 305M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 570M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 276M ±13% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.4G ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.61G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.0G ±37% |
| [Geomean] | 10.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 358M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±38% |
| [Geomean] | 310M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 812M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 488M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 819M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 407M ±11% |
| [Geomean] | 733M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.40G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.61G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29G ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11G ±97% |
| [Geomean] | 3.87G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 691k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 686k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 7% |
| [Geomean] | 196M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.81G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.72G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7G ±74% |
| [Geomean] | 14.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±42% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 331M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 337M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 313M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 334M ±15% |
| [Geomean] | 329M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.87G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 947M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08G ±137% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 711k |