| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 0a95856b959b62aec3019264cb022789440c435a |
| experiment-commit-time | 2025-11-03T20:20:15Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T13:25:26.379306617Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251107.40 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.40/0 |
| upload-time | 2025-11-07T19:05:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.31GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.11GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.32GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.06GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.53GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.16GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.15GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.16GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.79GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.43GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.63GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.5M ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.0M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.25M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 65.4M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.09M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.89M ±25% |
| [Geomean] | 15.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.87G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.09G ±170% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48G ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.61G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.02G ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.37G ±24% |
| [Geomean] | 2.28G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.34M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.8M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 199M ±93% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 56.8M ±210% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.44M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 237M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.19M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 20.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 388M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 193M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.10M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 471M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 128M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.74M ±83% |
| [Geomean] | 68.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 879k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 505k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.99M ±159% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.99M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.83M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.78M ±26% |
| [Geomean] | 3.82M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.89G ±184% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48G ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 974M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.35G ±29% |
| [Geomean] | 1.38G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 640k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 590k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 496k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.54M ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 820k ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.41M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.91M ±146% |
| [Geomean] | 1.54M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 27.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 877k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |