| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T15:08:31.331678779Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251107.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.43/0 |
| upload-time | 2025-11-07T20:44:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.45GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.29GB ±25% |
| [Geomean] | 3.84GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.81GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.19GB ±30% |
| [Geomean] | 5.45GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.10GB ±20% |
| [Geomean] | 7.46GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 226M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 249M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.3M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 247M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.5M ±54% |
| [Geomean] | 103M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.52G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.43G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.93G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±83% |
| [Geomean] | 4.58G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 179M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25M ± 5% |
| [Geomean] | 47.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 364M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 399M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 91.6M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 78.4M ±44% |
| [Geomean] | 229M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.41G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.76G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 180M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.57G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.04G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 132M ±46% |
| [Geomean] | 963M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 746k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 753k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 2% |
| [Geomean] | 440k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.8M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.7M ±76% |
| [Geomean] | 41.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.42G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03G ±84% |
| [Geomean] | 3.86G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 109M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.64M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 210M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.5M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 207M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 54.8M ±61% |
| [Geomean] | 113M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 785M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 147M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 941M ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±59% |
| [Geomean] | 324M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 745k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 751k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |