| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T15:09:07.662018029Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251107.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.44/0 |
| upload-time | 2025-11-07T20:50:21Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.74GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.68GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.48GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.74GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.01GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.6GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.83GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 63.7M ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 9.19M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.16M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 54.3M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 9.73M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.05M ± 7% |
| [Geomean] | 14.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.55G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.38G ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.50G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.70G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 3% |
| [Geomean] | 2.26G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.85M ± 3% |
| [Geomean] | 3.75M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 206M ±120% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.49M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 150M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.42M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.52M ± 5% |
| [Geomean] | 13.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 357M ±88% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 152M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.34M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 263M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 195M ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.36M ±11% |
| [Geomean] | 61.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.11M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.78M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.52M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.16M ±14% |
| [Geomean] | 3.86M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.49G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.38G ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.65G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 3% |
| [Geomean] | 1.41G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.30M ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 889k ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.15M ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 940k ±17% |
| [Geomean] | 1.43M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 880k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |