| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e12d8a90bf877af5984ae74b4eff00006d4d953a |
| experiment-commit-time | 2025-11-03T18:05:39Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T16:19:35.506962537Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251107.45 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.45/0 |
| upload-time | 2025-11-07T21:48:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.00GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.50GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.71GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.21GB ±13% |
| [Geomean] | 4.79GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.70GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.45GB ±22% |
| [Geomean] | 7.01GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 212M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.4M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 209M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.03M ± 7% |
| [Geomean] | 71.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.60G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 528M ±205% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.36G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 158M ±48% |
| [Geomean] | 2.69G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.68M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 43.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 53.0M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 330M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 357M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5M ± 7% |
| [Geomean] | 171M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.67G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.62G ±90% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.43G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.5M ± 8% |
| [Geomean] | 648M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 0% |
| [Geomean] | 7.62k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 799k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 802k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.0k ± 0% |
| [Geomean] | 457k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.79M ±156% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.04M ±13% |
| [Geomean] | 21.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 526M ±206% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 158M ±43% |
| [Geomean] | 1.82G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 102M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.50M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9M ±123% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.4M ±16% |
| [Geomean] | 67.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 839M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9M ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 692M ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.2M ±10% |
| [Geomean] | 188M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 799k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 801k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.17M |