| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 8c3195973bd01da372713c4a7aac3e8e6f619ce5 |
| experiment-commit-time | 2025-11-20T22:42:50Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T13:49:30.87667872Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251121.41 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251121.41/0 |
| upload-time | 2025-11-21T19:31:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.15GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.13GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.30GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.01GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.26GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.13GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.99GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.25GB ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.15GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.54GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.0GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.46GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.0GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.42GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.66GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 49.8M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 9.91M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.20M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 50.1M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 10.1M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.20M ±47% |
| [Geomean] | 14.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.45G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.29G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.28G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.79G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.45G ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.44G ±31% |
| [Geomean] | 2.18G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.34M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.2M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.34M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.77M ± 4% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 123M ±84% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 36.4M ±211% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 125M ±95% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 16.6M ±166% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 19.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 253M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 157M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.06M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 240M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 172M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.24M ± 8% |
| [Geomean] | 55.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.69M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.21M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.37M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.60M ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.88M ±31% |
| [Geomean] | 3.51M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.13G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.25G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.29G ±129% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.46G ±29% |
| [Geomean] | 1.28G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 640k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 640k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 506k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.99M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 725k ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.90M ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 867k ±38% |
| [Geomean] | 1.24M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |