| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a662badab918d7708bbc750f24b9c7313520e2b0 |
| experiment-commit-time | 2025-11-20T22:04:37Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T14:40:42.483191276Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251121.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251121.43/0 |
| upload-time | 2025-11-21T20:17:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 49.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 42.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 41.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.86GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.25GB ±27% |
| [Geomean] | 3.62GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.16GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.16GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.81GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.35GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.05GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.91GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.02GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.51GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 242M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 266M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.1M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 240M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 258M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 29.7M ±49% |
| [Geomean] | 116M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.57G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.83G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 953M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.89G ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.42G ±37% |
| [Geomean] | 4.78G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 202M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 186M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 205M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 179M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.21M ± 7% |
| [Geomean] | 48.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 386M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 93.3M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 376M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 125M ±33% |
| [Geomean] | 255M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.83G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 151M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.92G ±88% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.40G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±22% |
| [Geomean] | 1.14G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 7.12k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.22M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 715k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 722k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.2k ± 1% |
| [Geomean] | 428k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 150M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.0M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.9M ±58% |
| [Geomean] | 51.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.87G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 950M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.43G ±36% |
| [Geomean] | 3.66G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 114M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 117M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.89M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 226M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.3M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 226M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 105M ±38% |
| [Geomean] | 140M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 124M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 718M ±199% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±19% |
| [Geomean] | 364M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 18.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 713k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 720k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.10M |