| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ca37d24e0b9369b8086959df5bc230b38bf98636 |
| experiment-commit-time | 2025-11-20T19:18:50Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T16:37:24.342372169Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251121.47 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251121.47/0 |
| upload-time | 2025-11-21T21:57:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 34.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.50GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.26GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.48GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.50GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.32GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 22.3M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 8.04M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.20M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 22.2M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.08M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.80M ±41% |
| [Geomean] | 10.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.98G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.81G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.34G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.21G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.06G ±27% |
| [Geomean] | 2.04G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.45M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.48M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.35M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.46M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 2.09M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 10.0M ±119% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.25M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.05M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 7.80M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.10M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.12M ± 9% |
| [Geomean] | 4.86M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 237M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 106M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 47.7M ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 91.9M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2M ±153% |
| [Geomean] | 95.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.58M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.90M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.12M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.67M ±46% |
| [Geomean] | 3.78M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.74G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.17G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10G ±10% |
| [Geomean] | 1.27G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 640k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.22M ±242% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 640k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 812k ±60% |
| [Geomean] | 927k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 878k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |