| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T17:22:25.323224138Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251121.48 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251121.48/0 |
| upload-time | 2025-11-21T22:55:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.29GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.48GB ±31% |
| [Geomean] | 3.83GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.21GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.33GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.41GB ±33% |
| [Geomean] | 5.32GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.16GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.29GB ±15% |
| [Geomean] | 7.38GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 225M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 228M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.6M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 234M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.6M ±60% |
| [Geomean] | 95.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.60G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.30G ±90% |
| [Geomean] | 4.63G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.93M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94M ± 5% |
| [Geomean] | 44.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.4M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 81.2M ±54% |
| [Geomean] | 215M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.54G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.97G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 120M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.37G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.01G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 138M ±53% |
| [Geomean] | 906M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 7.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.53M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.4M ±78% |
| [Geomean] | 38.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.8G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.00G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.30G ±90% |
| [Geomean] | 4.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.7M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.47M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.4M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.2M ±68% |
| [Geomean] | 105M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.17G ±152% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.9M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 921M ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 110M ±66% |
| [Geomean] | 324M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 758k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |