| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f87aaec53d943eb2b5a6b9be9e4af284543c4004 |
| experiment-commit-time | 2025-11-21T18:34:21Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T18:53:30.618048992Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251122.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251122.3/0 |
| upload-time | 2025-11-22T00:13:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.29GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.10GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.40GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.43GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.44GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 30.2M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.11M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.17M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.6M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.09M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.42M ±16% |
| [Geomean] | 9.93M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.34G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.35G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.04G ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.71G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.24G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10G ± 6% |
| [Geomean] | 1.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.10M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.56M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.11M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.53M ± 3% |
| [Geomean] | 1.96M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 75.1M ±224% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.77M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.84M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 7.81M ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.77M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.76M ± 4% |
| [Geomean] | 6.34M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 233M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 95.4M ±146% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 25.6M ±277% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 241M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 69.5M ±177% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 26.7M ±167% |
| [Geomean] | 79.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.51M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.31M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.20M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.87M ± 6% |
| [Geomean] | 3.46M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10G ± 6% |
| [Geomean] | 1.15G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 910k ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10M ±82% |
| [Geomean] | 775k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |