| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | dbd2ab999262e1c9304d0591d6883f83b09c8570 |
| experiment-commit-time | 2025-11-21T17:48:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T17:58:12.818207325Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251122.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251122.6/0 |
| upload-time | 2025-11-22T01:16:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 74.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.7µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 74.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 70.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.21GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.02GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.90GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.87GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.53GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.82GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.18GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.42GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 458M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 556M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 454M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 557M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ±15% |
| [Geomean] | 433M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.58G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 18.2G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.6G ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.8G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.9G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5G ± 6% |
| [Geomean] | 15.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 373M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 345M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 244M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 343M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 254M ±11% |
| [Geomean] | 314M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 795M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 503M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 772M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 501M ±34% |
| [Geomean] | 748M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.01G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.77G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.68G ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.11G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.65G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.84G ±108% |
| [Geomean] | 4.68G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.68k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 957 ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.68k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 971 ± 2% |
| [Geomean] | 4.17k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 673k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 401k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 401k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.3k ± 2% |
| [Geomean] | 250k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 211M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 261M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 213M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 260M ± 5% |
| [Geomean] | 235M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.5G ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.1G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.1G ±77% |
| [Geomean] | 18.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 209M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 226M ±11% |
| [Geomean] | 174M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 364M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 365M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 369M ±14% |
| [Geomean] | 364M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.14G ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.31G ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.88G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.42G ±98% |
| [Geomean] | 1.65G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.67k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.64k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.4k ± 1% |
| [Geomean] | 11.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 401k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 399k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.11M ± 1% |
| [Geomean] | 663k |