| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 4fb7e083a868946db08db9ef3bc807e21c8fc961 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T15:40:46Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T15:51:59.953602537Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251125.51 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.51/0 |
| upload-time | 2025-11-25T21:35:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.00GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.27GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.30GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.06GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.08GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.17GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.44GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.16GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.56GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.20GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.75GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.51GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.4M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.88M ±154% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 7.01M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 53.4M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 12.3M ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.19M ±21% |
| [Geomean] | 15.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.76G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.01G ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.41G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.56G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.71G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.51G ±33% |
| [Geomean] | 2.21G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.32M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.3M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 175M ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 10.9M ±245% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 142M ±183% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 21.3M ±234% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 18.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 308M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 128M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.46M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 478M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 211M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.21M ±12% |
| [Geomean] | 64.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 0% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.2k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.60M ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.04M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.69M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.28M ±26% |
| [Geomean] | 3.59M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 876M ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.41G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.58G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.52G ±37% |
| [Geomean] | 1.31G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 610k ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 492k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.59M ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 887k ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.09M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 750k ±20% |
| [Geomean] | 1.22M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 27.9k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 880k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.67M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |