| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 433c01e94efe72f985096839d0631103b3163be6 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:31:41Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T16:38:21.856375693Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251125.52 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.52/0 |
| upload-time | 2025-11-25T21:56:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.10GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.48GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.15GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 31.4M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.59M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.10M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 34.8M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.69M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.49M ±12% |
| [Geomean] | 10.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.19G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.36G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.06G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.16G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.34G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.19G ±10% |
| [Geomean] | 1.99G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.77M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.79M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 91.7M ±147% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.37M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.41M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 116M ±110% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.38M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.42M ± 4% |
| [Geomean] | 9.42M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 49.1M ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 19.7M ±156% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 251M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 71.8M ±192% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 11.4M ±111% |
| [Geomean] | 60.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.59M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.09M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.45M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.91M ±13% |
| [Geomean] | 3.50M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.05G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.28G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.19G ±13% |
| [Geomean] | 1.22G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 890k ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 630k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.17M ±114% |
| [Geomean] | 792k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |