| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e1ce1bfa7f0d44e864d8ea6d6cec62c09668ad66 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:32:36Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T16:41:21.676047639Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251125.53 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.53/0 |
| upload-time | 2025-11-25T22:00:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.32GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.49GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.46GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.12GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.25GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.46GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.39GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.38GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 37.2M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.73M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.24M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 22.0M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.89M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.18M ±35% |
| [Geomean] | 11.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.28G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.47G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.10G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10G ±24% |
| [Geomean] | 2.02G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.35M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.46M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.28M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.48M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 2.07M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 134M ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.71M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.72M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.78M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.80M ± 0% |
| [Geomean] | 6.61M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 78.8M ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 49.1M ±165% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 240M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 101M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 27.5M ±121% |
| [Geomean] | 92.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.3k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.67M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.79M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.24M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.99M ± 5% |
| [Geomean] | 3.66M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.11G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.34G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 1.24G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 650k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 967k ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 630k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.08M ±54% |
| [Geomean] | 808k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |