| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 433c01e94efe72f985096839d0631103b3163be6 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:31:41Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T16:37:57.970480736Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251125.54 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.54/0 |
| upload-time | 2025-11-25T22:14:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.79GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.75GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.44GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.87GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.72GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.34GB ±10% |
| [Geomean] | 6.99GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 232M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 245M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.6M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 230M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 242M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.62M ±12% |
| [Geomean] | 86.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.58G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 839M ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.41G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.8G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 298M ±46% |
| [Geomean] | 3.38G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 199M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90M ± 0% |
| [Geomean] | 45.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 374M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.3M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 364M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1M ±11% |
| [Geomean] | 199M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 118M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.90G ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.07G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.9M ±13% |
| [Geomean] | 860M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 0% |
| [Geomean] | 7.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 746k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 747k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.1k ± 0% |
| [Geomean] | 440k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.45M ±153% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.49M ±26% |
| [Geomean] | 29.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 835M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 297M ±46% |
| [Geomean] | 2.52G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 118M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.75M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 216M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 50.0M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 212M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.2M ±24% |
| [Geomean] | 88.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±211% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.6M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.41G ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4M ±18% |
| [Geomean] | 283M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 745k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 745k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.13M |