| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 433c01e94efe72f985096839d0631103b3163be6 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:31:41Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T16:38:08.703947773Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251125.55 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.55/0 |
| upload-time | 2025-11-25T22:18:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.89GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.33GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.01GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.02GB ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.95GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.83GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.15GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.11GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.54GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.5M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.32M ±150% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.49M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.5M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 11.6M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.44M ±27% |
| [Geomean] | 14.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.87G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.06G ±191% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.28G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.74G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.66G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.32G ±17% |
| [Geomean] | 2.15G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.75M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.9M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.76M ± 9% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 147M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 13.3M ±262% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 193M ±108% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 12.9M ±321% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43M ± 3% |
| [Geomean] | 17.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 424M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 106M ±170% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.96M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 359M ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 223M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.12M ±14% |
| [Geomean] | 62.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 0% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.74M ±152% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.73M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.18M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.55M ±15% |
| [Geomean] | 3.51M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 951M ±196% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.28G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.55G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.30G ±19% |
| [Geomean] | 1.25G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 590k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 630k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 494k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.62M ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 733k ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.58M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 725k ±10% |
| [Geomean] | 1.08M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |