| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | ed4deb157eb044bab58e23928830a26faf438958 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:53:09Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T17:14:25.89138973Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251125.59 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.59/0 |
| upload-time | 2025-11-25T22:56:27Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.28GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.15GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.32GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.90GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.46GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.15GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.28GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.16GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.60GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.0GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.60GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.61GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.49GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.61GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.54GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.3M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 13.2M ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.66M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.3M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 10.8M ±114% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.70M ±54% |
| [Geomean] | 15.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.91G ±154% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.31G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.34G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.49G ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.41G ±33% |
| [Geomean] | 2.33G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.29M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.67M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 169M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 53.2M ±215% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 176M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 40.3M ±275% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 27.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 264M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 200M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.13M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 422M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 160M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.23M ±18% |
| [Geomean] | 62.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 2% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.54M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.53M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.46M ±243% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.72M ±34% |
| [Geomean] | 4.04M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.78G ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.31G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.45G ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.41G ±33% |
| [Geomean] | 1.48G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 620k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 494k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.04M ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 767k ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.98M ±153% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 767k ±30% |
| [Geomean] | 1.24M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 879k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |