| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | e1ce1bfa7f0d44e864d8ea6d6cec62c09668ad66 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:32:36Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T16:42:25.158460204Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251125.64 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.64/0 |
| upload-time | 2025-11-25T23:29:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.2µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.76GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.77GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.80GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.69GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.83GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.85GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.79GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 449M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 567M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 262M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ±11% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.55G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.4G ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.90G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.1G ±59% |
| [Geomean] | 10.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 388M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 188M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 204M ±30% |
| [Geomean] | 297M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 801M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 391M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 785M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.12G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 450M ±19% |
| [Geomean] | 710M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.75G ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.67G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.62G ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.44G ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.37G ±51% |
| [Geomean] | 3.99G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 662k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 674k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.5k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 229M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| [Geomean] | 192M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.87G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.7G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.3G ±71% |
| [Geomean] | 14.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 121M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 164M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 177M ±36% |
| [Geomean] | 145M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 311M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.75G ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 925M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.93G ±94% |
| [Geomean] | 1.24G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 719k |