| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 0259df17feb288f1e24517516939b67876c2627b |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 23743a8d2b1347eaf6279f401f743eeafab399a2 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T18:05:20Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T18:10:25.90015667Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251125.65 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.65/0 |
| upload-time | 2025-11-25T23:41:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.01GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.26GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.42GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.50GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.49GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.38GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.2M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.37M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.31M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.3M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.93M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.08M ±28% |
| [Geomean] | 10.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.49G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.39G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.23G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.29G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.27G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.21G ± 0% |
| [Geomean] | 2.06G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.39M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.94M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.94M ± 7% |
| [Geomean] | 1.48M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 92.6M ±163% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.00M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.86M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 3.48M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.95M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.87M ± 5% |
| [Geomean] | 4.67M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 247M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 96.1M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.93M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 232M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 103M ±176% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 16.8M ±175% |
| [Geomean] | 62.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.39M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.30M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.38M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.22M ±10% |
| [Geomean] | 3.80M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.34G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.24G ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.22G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.21G ± 6% |
| [Geomean] | 1.25G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 650k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 944k ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12M ±114% |
| [Geomean] | 802k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |