| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 0259df17feb288f1e24517516939b67876c2627b |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 23743a8d2b1347eaf6279f401f743eeafab399a2 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T18:05:20Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T18:11:01.962549593Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251126.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.1/0 |
| upload-time | 2025-11-26T00:01:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 49.4µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 42.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 49.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 42.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 41.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.63GB ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.23GB ±33% |
| [Geomean] | 3.85GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.99GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.82GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.60GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.97GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.70GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.53GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 242M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 258M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.5M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 243M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 260M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 31.1M ±60% |
| [Geomean] | 130M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.43G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.2G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.72G ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.44G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.2G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50G ±25% |
| [Geomean] | 5.45G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 206M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.04M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.89M ±14% |
| [Geomean] | 46.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 391M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 391M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 157M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 386M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 401M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 129M ±45% |
| [Geomean] | 280M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.64G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.89G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.95G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.34G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 218M ±15% |
| [Geomean] | 1.22G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.08k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.22M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 712k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.21M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 713k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.7k ± 2% |
| [Geomean] | 425k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 149M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 31.4M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.0M ±68% |
| [Geomean] | 62.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.7G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.72G ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.7G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47G ±23% |
| [Geomean] | 4.91G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 100M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.50M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 214M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 127M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 218M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 111M ±32% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.15G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 185M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±155% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 187M ±15% |
| [Geomean] | 458M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 18.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 710k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 711k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.09M |