| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 0259df17feb288f1e24517516939b67876c2627b |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 04db77a423cac75bb82cc9a6859991ae9c016344 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T20:14:29Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T20:21:57.324865554Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251126.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.10/0 |
| upload-time | 2025-11-26T01:54:05Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.29GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.46GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.38GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.46GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.44GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.34GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.5M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.77M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.77M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.6M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.70M ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.66M ±61% |
| [Geomean] | 10.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.17G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.24G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.21G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.50G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.05G ±27% |
| [Geomean] | 2.02G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.97M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.94M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 1.90M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 6.78M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.60M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.63M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.59M ±88% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.93M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.55M ± 4% |
| [Geomean] | 3.94M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 234M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 95.9M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 48.9M ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 234M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 118M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 43.2M ±143% |
| [Geomean] | 105M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 511k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.39M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.56M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.65M ±59% |
| [Geomean] | 3.71M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.24G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.23G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.43G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10G ±46% |
| [Geomean] | 1.25G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 650k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14M ±146% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 690k ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 912k ±119% |
| [Geomean] | 826k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 27.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 883k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |