| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 6e5cfe94b0635e07466a8b8ebeacae4600d273d7 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T19:18:36Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T19:29:20.579950305Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251126.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.15/0 |
| upload-time | 2025-11-26T02:31:05Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.1µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.3µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 6% |
| [Geomean] | 66.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.74GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.65GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.67GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.50GB ±14% |
| [Geomean] | 5.77GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.90GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.20GB ±11% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 559M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 265M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 429M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 565M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 274M ±15% |
| [Geomean] | 403M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.89G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.5G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.95G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.0G ±61% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 199M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 223M ±10% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 792M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 799M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 413M ±26% |
| [Geomean] | 692M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.34G ±77% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.18G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.94G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.10G ±91% |
| [Geomean] | 3.62G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 6% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.9k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 682k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6k ± 6% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 229M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 8% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.6G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9G ±84% |
| [Geomean] | 15.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 122M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 116M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ±11% |
| [Geomean] | 149M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 313M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 321M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 327M ±18% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.33G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.33G ±153% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 956M ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.67G ±117% |
| [Geomean] | 1.30G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 6% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 6% |
| [Geomean] | 720k |