| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 0259df17feb288f1e24517516939b67876c2627b |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 23743a8d2b1347eaf6279f401f743eeafab399a2 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T18:05:20Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T18:10:46.314734603Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251126.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.2/0 |
| upload-time | 2025-11-26T00:12:17Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.46GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.00GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.16GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.81GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.16GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.77GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.0GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.14GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.64GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 51.8M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 15.1M ±150% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.61M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.7M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 15.6M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.42M ±81% |
| [Geomean] | 17.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.55G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.13G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.38G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.48G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.16G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.49G ±89% |
| [Geomean] | 2.57G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.3M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.75M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.5M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.32M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.75M ± 9% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 138M ±227% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 60.9M ±258% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 177M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 55.0M ±190% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 27.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 395M ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 222M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.89M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 417M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 277M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.20M ±24% |
| [Geomean] | 74.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.68M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 878k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 880k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.76M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.84M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.42M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.95M ±90% |
| [Geomean] | 4.45M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.02G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.38G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.04G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47G ±82% |
| [Geomean] | 1.70G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 630k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 660k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.83M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 788k ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.64M ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ±25% |
| [Geomean] | 1.32M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 27.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 875k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 875k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.21M |