| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 2c7c62b97235c376205653200c2bd14ac03baa41 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T19:14:35Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T19:26:04.022573341Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251126.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.3/0 |
| upload-time | 2025-11-26T00:44:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 0% |
| [Geomean] | 3.17GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.41GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.11GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.25GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.49GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.38GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.60GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.39GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 34.0M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.92M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.10M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 30.4M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.31M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.24M ±12% |
| [Geomean] | 11.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.34G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.60G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.82G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 7% |
| [Geomean] | 2.02G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.56M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.80M ± 0% |
| [Geomean] | 2.26M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 97.0M ±151% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.04M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.18M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 81.3M ±189% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.63M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.12M ± 2% |
| [Geomean] | 10.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 247M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 83.4M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 42.7M ±205% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 119M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.6M ±164% |
| [Geomean] | 94.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.68M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.3k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.03M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.86M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.39M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.23M ±18% |
| [Geomean] | 3.86M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.58G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.11G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.27G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 7% |
| [Geomean] | 1.26G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 640k ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.16M ±141% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 700k ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.25M ±76% |
| [Geomean] | 898k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |