| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6e5cfe94b0635e07466a8b8ebeacae4600d273d7 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T19:18:36Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T19:25:31.795696481Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251126.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.4/0 |
| upload-time | 2025-11-26T00:45:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.29GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.44GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.10GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.36GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.46GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.6M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.54M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.91M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 30.0M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.89M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.04M ±15% |
| [Geomean] | 10.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.13G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.42G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.31G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.21G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.20G ±17% |
| [Geomean] | 2.00G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.92M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.46M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.92M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 1.88M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 95.1M ±147% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.49M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.59M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 69.7M ±225% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.68M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.66M ± 7% |
| [Geomean] | 9.13M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 251M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 36.9M ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 24.6M ±207% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 240M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 76.1M ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 44.5M ±145% |
| [Geomean] | 75.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 889k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.71M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.02M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.14M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.07M ±14% |
| [Geomean] | 3.72M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.39G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.20G ±17% |
| [Geomean] | 1.22G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.18M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.46M ±106% |
| [Geomean] | 886k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 882k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |