| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6e5cfe94b0635e07466a8b8ebeacae4600d273d7 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T19:18:36Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T19:36:45.326242159Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251126.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.6/0 |
| upload-time | 2025-11-26T01:13:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 40.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.82GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.78GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.46GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.08GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.35GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.92GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.01GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.92GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.37GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.01GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 232M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 248M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.1M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 252M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.38M ± 9% |
| [Geomean] | 86.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.42G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 907M ±152% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.58G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.2G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 308M ±24% |
| [Geomean] | 3.53G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 202M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 180M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.04M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 203M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.01M ± 3% |
| [Geomean] | 47.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 374M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 379M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.9M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 393M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.6M ± 9% |
| [Geomean] | 205M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.15G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 125M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.88G ±93% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 77.6M ± 8% |
| [Geomean] | 877M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.26k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 731k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.25M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 739k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.9k ± 1% |
| [Geomean] | 435k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.41M ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.84M ±17% |
| [Geomean] | 28.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 913M ±150% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 311M ±27% |
| [Geomean] | 2.63G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 101M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.81M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 224M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.8M ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 215M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.9M ±14% |
| [Geomean] | 90.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 757M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 101M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 943M ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.5M ±12% |
| [Geomean] | 243M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 729k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 735k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.12M |