| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 0259df17feb288f1e24517516939b67876c2627b |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 23743a8d2b1347eaf6279f401f743eeafab399a2 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T18:05:20Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T18:11:44.87166579Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251126.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.7/0 |
| upload-time | 2025-11-26T01:33:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.2µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.7µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.77GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.66GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.50GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.72GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ±13% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.26GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.82GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.18GB ±10% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 435M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 564M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 293M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 445M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 548M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 282M ±17% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.76G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.6G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.19G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.9G ±64% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 210M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 358M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±38% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 822M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 450M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 842M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 416M ±17% |
| [Geomean] | 726M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.16G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.80G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.39G ±147% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.07G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.52G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24G ±151% |
| [Geomean] | 3.78G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 674k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.7k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 3% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.7G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6G ±77% |
| [Geomean] | 15.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 119M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 181M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 174M ±45% |
| [Geomean] | 149M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 314M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 332M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ±17% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22G ±165% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 927M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 848M ±137% |
| [Geomean] | 989M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.10k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 426k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 3% |
| [Geomean] | 716k |