| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 287017acebd27203aa3218abbd11ed65c2280cf8 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T20:14:08Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T20:19:27.558047195Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251126.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.8/0 |
| upload-time | 2025-11-26T01:39:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.10GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.34GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.50GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 37.0M ±87% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.66M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.09M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 22.2M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.64M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.73M ±46% |
| [Geomean] | 11.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.20G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.11G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.94G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.42G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.20G ±29% |
| [Geomean] | 1.97G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.45M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 2.13M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 116M ±109% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.12M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.17M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 8.98M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.11M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.04M ± 6% |
| [Geomean] | 7.45M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 240M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 52.1M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 38.7M ±214% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 233M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 131M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 25.9M ±191% |
| [Geomean] | 85.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 889k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.17M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.68M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.41M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.39M ±62% |
| [Geomean] | 3.63M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.09G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.37G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.20G ±29% |
| [Geomean] | 1.21G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.09M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 630k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.18M ±166% |
| [Geomean] | 973k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |