| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | e9726e95584bf30bf1110f5e47991051d5ca205e |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c5c05a0e43d062a89fc8d4172d3c043617d9dd81 |
| experiment-commit-time | 2025-12-02T15:16:57Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-02T17:15:46.73247151Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251202.58 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251202.58/0 |
| upload-time | 2025-12-02T22:32:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.34GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.35GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.42GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.48GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.30GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 22.4M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.44M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.55M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 30.2M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.01M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.74M ±17% |
| [Geomean] | 10.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.19G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.22G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.24G ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.05G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.22G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.05G ±14% |
| [Geomean] | 1.92G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.40M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.54M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.68M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.41M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.69M ± 7% |
| [Geomean] | 2.14M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 6.90M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.94M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.07M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 73.1M ±210% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.96M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.07M ±11% |
| [Geomean] | 6.46M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 240M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 45.8M ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 47.5M ±174% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 92.9M ±162% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 23.8M ±147% |
| [Geomean] | 80.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.15M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.99M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.19M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.38M ±32% |
| [Geomean] | 3.41M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.22G ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.04G ±19% |
| [Geomean] | 1.15G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 630k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.23M ±370% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 633k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 700k ±71% |
| [Geomean] | 975k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |