| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | e9726e95584bf30bf1110f5e47991051d5ca205e |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | f7bce4bd6f7b13de8d9f06f7f262e3b60381e7e9 |
| experiment-commit-time | 2025-12-02T15:48:36Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-02T15:55:49.409274676Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251202.60 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251202.60/0 |
| upload-time | 2025-12-02T22:41:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.2µs ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.9µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.35GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.41GB ±13% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.35GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.24GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.15GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 555M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 279M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 561M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±14% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.59G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.4G ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.28G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.7G ±136% |
| [Geomean] | 10.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 365M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 202M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 392M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ±38% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 815M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 418M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 793M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 436M ±31% |
| [Geomean] | 706M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.17G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.04G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.42G ±177% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.27G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.61G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.95G ±114% |
| [Geomean] | 3.44G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 3% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 685k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6k ± 3% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 4% |
| [Geomean] | 191M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5G ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.56G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.3G ±118% |
| [Geomean] | 12.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 122M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±43% |
| [Geomean] | 151M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 307M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 334M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 309M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ±13% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.64G ±228% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 738M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17G ±176% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.07k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 3% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 3% |
| [Geomean] | 721k |