| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | e9726e95584bf30bf1110f5e47991051d5ca205e |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c5c05a0e43d062a89fc8d4172d3c043617d9dd81 |
| experiment-commit-time | 2025-12-02T15:16:57Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-02T15:59:22.698822907Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251202.61 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251202.61/0 |
| upload-time | 2025-12-02T22:45:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.06GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.73GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.66GB ±13% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.79GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.06GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.96GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.72GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 565M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 276M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 433M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 567M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 276M ±13% |
| [Geomean] | 408M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.29G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.6G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.75G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.5G ±11% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 343M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±28% |
| [Geomean] | 296M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 849M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 419M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 792M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 423M ±23% |
| [Geomean] | 710M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.35G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.78G ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.44G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.04G ±79% |
| [Geomean] | 3.81G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 680k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 683k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.5k ± 1% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 4% |
| [Geomean] | 196M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.93G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.0G ±63% |
| [Geomean] | 14.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 188M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±33% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 321M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 313M ± 7% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 839M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 623M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 822M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.16G ±80% |
| [Geomean] | 981M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 717k |