| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | e9726e95584bf30bf1110f5e47991051d5ca205e |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | dc913c316a00d7233e14c80fc4d829a79f5c97b6 |
| experiment-commit-time | 2025-12-01T16:23:28Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-02T16:02:44.715214094Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251202.62 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251202.62/0 |
| upload-time | 2025-12-02T22:54:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 85.9µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.6µs ± 4% |
| [Geomean] | 67.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.73GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.99GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.69GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.55GB ±11% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.01GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.77GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.10GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.27GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 432M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 559M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 292M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 574M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 304M ±13% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.20G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.2G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.82G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.1G ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9G ±16% |
| [Geomean] | 13.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 209M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 337M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 4% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 772M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 436M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 825M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 462M ±17% |
| [Geomean] | 723M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.70G ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.58G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05G ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.01G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.50G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.82G ±80% |
| [Geomean] | 4.20G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.7k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.81k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 2% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 699k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 409k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.7k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 685k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.1k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 180M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 173M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 243M ± 3% |
| [Geomean] | 207M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.8G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.1G ±25% |
| [Geomean] | 17.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 185M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 209M ± 8% |
| [Geomean] | 165M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 337M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 326M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 336M ±10% |
| [Geomean] | 333M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.20G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.65G ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.98G ±198% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.85G ±96% |
| [Geomean] | 1.64G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.82k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6k ± 4% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 409k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17M ± 4% |
| [Geomean] | 696k |