| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | b6b8b2fe6ef8ceb727c7a157750cdd4e61393489 |
| experiment-commit-time | 2025-12-23T15:32:56Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-23T15:39:35.637520842Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251223.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251223.19/0 |
| upload-time | 2025-12-23T21:19:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.25GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.40GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.09GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.86GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.19GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.05GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.41GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.24GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.13GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.65GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.54GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.67GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 69.9M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 11.3M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.12M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 53.9M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 9.31M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.72M ±41% |
| [Geomean] | 15.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.84G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.89G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.37G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.74G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.41G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.53G ±30% |
| [Geomean] | 2.39G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.5M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.34M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.75M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.5M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.29M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.74M ± 8% |
| [Geomean] | 3.67M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 271M ±92% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 28.7M ±163% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 131M ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8M ±212% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46M ± 2% |
| [Geomean] | 21.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 421M ±83% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 249M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.96M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 372M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 145M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.24M ±37% |
| [Geomean] | 67.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.63M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 505k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.67M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.92M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.59M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.13M ±26% |
| [Geomean] | 4.06M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.85G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.37G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.35G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.50G ±29% |
| [Geomean] | 1.50G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 660k ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 610k ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 504k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.19M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 850k ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.68M ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 989k ±82% |
| [Geomean] | 1.33M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 27.9k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 880k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |